
U periodu od 12. do 14. oktobra 2017. godine predstavnici NTP Čačak posetili su tehnološke parkove u Zagrebu, Varaždinu i Ljubljani.
Prva poseta bila je u Zagrebu gde je naša delegacija dočekana od strane Frana Šestića, direktora Razvojne agencije u Zagrebu, Marka Helfriha, pomoćnika direktora i Ivane Čuljak, projekt menadzera TP Zagreb. Tehnološki park Zagreb fokusiran je na podrušku tehnološko-inovativnim komapanijama. Kroz razgovor saznali smo o uslugama koje nudi TP Zagreb i Razvojna agencija, kao što su start up akademija, o alatima kao što su dvodnevni motivaciono-instruktivni treninzi; blue office značajan u početnoj fazi poslovanja „start up“ biznisa. U ovoj godini su od grada dobili 7.000 m2 poslovnog prostora koje opremaju i postepeno useljavaju kroz projekte iz domaćih i međunarodnih fondova.
U istom danu naša delegacija posetila je i TP Varaždin, koji zapošljava 42 mlade kompanije u prostoru koji je grad Varaždin kupio od kompanije Varteks za tehnološki park, poslovanje obavljaju na dve lokacije ukupne površine 4.500m2. TP Varaždin ima funkcionalan centar za kreativnu industriju, njihovi stanari su iz oblasti informacionih tehnologija obzirom da imaju srodan fakultet u grada sa oko 2000 studenata. Pohvalili su se referencama na realizaciji projekata iz EU i najavili proširenje svojih kapaciteta i izgradnju novih kvadrata poslovnog prostora, prema rečima Emilije Skočibušić eksperta za EU fondove u TP Varaždin.
Drugog dana puta posetili smo Tehnološki park Ljubljana. Može se reći da su oni ostavili najjači utisak. Prvenstveno srdačnim dočekom gospođe Marjane Majerič, zamenice direktora koja nas je upoznala sa prostorom gde su smeštene zgrade TP Ljubljana. Posluje na površini od 75.000m2, i pritom imaju najbolje uslove za razvoj novih kompanija i podršku inovacijama. Predinkubaciona faza počinje u coworking prostoru takozvanom "Toboganu", zatim oni koji su odlučili da pokrenu sopstvenu kompaniju ulaze u proces inkubacije među 300 drugih mladih firmi, gde dobijaju mentorstov od stručnog tima zaposlenih u TP Ljubljana. Mlade kompanije mogu dobiti podršku u poslovanju kroz poslovnu akceleraciju, ulaganja fondova rizičnog kapitala i slično. Nakon obilaska poslovnih objekata usledila je prezentacija direktora Iztoka Lesjaka u svečanoj sali TP Ljubljana. Kroz prezentaciju upoznali smo se sa razvojem institucije koja počinje 1996. godine, sa velikim investicijama o objekte i postignutim rezultatima. Objekti su izgrađeni po strogim kriterijumima energetske efikasnosti i eco-frendly, za stanare su obezbeđeni električni automobili koji se pune energijom sa solarnih ploča postavljenih na krovovima zgrada. Pravci razvoja TP Ljubljana orijentisani su na medicinu, smart building technologies i zaštitu životne sredine. U razgovoru sa gospodinom Iztokom Lesjakom, centralna tema bila je potencijalna saradnja i partnerstva na projektima. Sastanku je prisustvovala i menadzerka start up centra u Ljubljani Vera Nunić, sa kojom smo razmeni liskustva u radu sa novim kompanijama i uspostavili saradnju na pripremi budućih projekata.





